Английский язык - Поурочные планы 5 класс
Известные люди - HELLO! NICE TO SEE YOU AGAIN!
Цели: развитие лексико-грамматических навыков (названия профессий); введение новой лексики (словосочетания с глаголами to spend, to take, to go, to miss); совершенствование навыков чтения.
Оборудование: карточки с транскрипционными значками; фотографии или портреты известных людей.
Ход урока
I. Организационный момент
— Good morning, children! (Good morning, Maria Petrovna!)
— I am glad to see you. (We are glad to see you too.)
(После приветствия учитель обращает внимание учеников на фотографии (портреты) известных людей, заранее развешанные на доске, и предлагает назвать знаменитостей и сформулировать тему урока.)
II. Речевая разминка
(Учитель в быстром темпе задает ученикам следующие вопросы.)
— Hello, Ann. Nice to see you. How are you? (I am fine, thank you. How are you?)
— I am fine, too. And what about you, Vova? How are you? (I am fine, thank you.)
— I am glad to hear that. The weather is pleasant today, isn’t it? (Oh, yes. I agree with you. It is rather warm.)
— Kate, I’d like to ask you a question. (You are welcome. What would you like to ask me about?)
— Do you like to go to school? (Yes, I do. I like to go to school very much.)
— Why do you like to go to school, Kate? (I have many friends and they are my classmates.)
— And what about you, Nick? (I like to go to school. Our teachers are clever and kind.)
— What subjects do you like? (I like English and Information Technology.)
— What is your favourite school subject, Helen? (My favourite school subject is Literature.)
— Do you enjoy learning Russian? (Yes, I do. I enjoy learning Russian.)
— Who likes Maths in your class? (Tamara does. She likes Maths very much.)
— Do you have Russian every day? (Yes, I do.)
— What do you like to do at school? Do you like reading books? Etc.
III. Фонетическая зарядка
— Let’s practise the English sounds and words on the topic “School”. I will show you the English sounds and you will name the word with this sound.
(Учитель показывает карточки с транскрипционными значками, а дети называют слова с данными звуками. Можно усложнить задание и попросить учеников не только называть английские слова, но и записывать их в тетради.)
• [æ]. (Maths.)
• [i]. (Nickname.)
• [w]. (Window.)
• [a:]. (Smart.)
• [s]. (Speak.)
• [p]. (Pupil.)
• [з:]. (Girl.)
IV. Работа по теме урока
Работа по учебнику
Упр. 48 (с. 20).
— I think you know a lot of English words. Can you translate any word combinations? They are in exercise 48 on page 20.
— Read the word combination aloud and translate it from English into Russian.
— Can you make up the sentences with these word combinations? (Ученики по очереди зачитывают и переводят словосочетания, а затем составляют свои предложения с данными словами.)
Примерные предложения:
I spent last holidays in the country.
Did you spend much money?
May I take your book?
Will he go shopping tomorrow?
Do you miss your granny?
She doesn’t take care of her sister.
Do you want to go abroad?
He doesn't want to take part in the competition.
We never miss a good film.
Why do you miss English lessons?
Упр. 50 (с. 20-21).
— People in Great Britain and Russia are proud of the famous people of their countries. What famous people can you name? (Margaret Thatcher, Daniel Defoe, William Shakespeare, Agatha Christie, etc.)
— Let’s read the texts from exercise 50 on page 20 to get some new information. You will read the text and then describe the places where these people lived.
(Ученики читают тексты в течение пяти минут, а затем выполняют задание, данное перед текстом. Можно организовать работу менее подготовленных учащихся в парах.)
V. Физкультминутка
VI. Продолжение работы по теме урока
1. Работа по учебнику
Упр. 51 (с. 21).
— Today we shall learn some names of professions in the English language. Let’s read and translate the new words in exercise 51 on page 21.
(Учитель знакомит детей с новыми суффиксами. Ученики читают и переводят слова из рамки в упр. 51 индивидуально и хором.)
2. Работа у доски
— I want you to close your books. Look at the blackboard, please. Fill in the gaps.
(Учитель обращает внимание учащихся на задание, записанное на доске. Ученики по одному выходят к доске и вписывают пропущенные слова, выделяя суффиксы.)
1) ... — a policeman
2) ... — a manager
3) sport —...
4) to run — ...
5) ... — a banker
6) music — ...
7) ... — a writer
8) ... — architect
9) art — ...
(Ключи: 1 - police; 2 — to manage; 3 — a sportsman; 4 — a runner; 5 — bank; 6 — a musician; 7 — to write; 8 — architecture; 9 - an artist.)
VII. Закрепление изученного материала
Работа по учебнику
Упр. 52 (с. 22).
— I want you to work in groups of three. You can see some portraits and the example in exercise 52 on page 22 in your textbooks. What are these people?
(Учащиеся делятся на группы по три человека и составляют предложения по портретам известных людей, используя образец из упр. 52. Также для устной работы учитель использует портреты и фотографии знаменитостей, развешанные на доске. В конце урока заслушиваются варианты ответа и оценивается работа детей.)
VIII. Подведение итогов урока
— Do you like our lesson today?
— What do you like to do?
It’s time to say “Goodbye.”
Mind the clock
And keep the rule:
Try to come
In time to school.
Our lesson is over. Goodbye, boys and girls!
Домашнее задание
Учебник: упр. 49 (с. 20), упр. 9 (с. 43).