Английский язык - Поурочные разработки 7 класс
Английский язык в современном мире - MEET THE WINNERS OF THE INTERNATIONAL TEENAGERS’ COMPETITION
Цели урока:
1. Закрепление страноведческого материала по теме «Страны. Национальности. Языки».
2. Тренировка навыков аудирования и чтения.
3. Ознакомление со словами who, which и that и их первичное закрепление.
Оборудование: политическая карта мира.
Ход урока
I. Организационный момент
— Good morning, boys and girls! (Good morning!)
— I’m glad to see you! (We are glad to see you too.)
— How are you? (We are fine, thanks. And how are you?)
— I’m fine, thank you. Who is absent today? (Kate is absent.)
— Why is she absent? (She is ill.)
— Today we shall have a talk about English as a world language.
II. Фонетическая разминка
— Look at the map, please. You can see different continents and countries there. The words on the blackboard will help us to remember the names of the countries and the nationalities of people living in them.
Учитель привлекает внимание учащихся к политической карте мира и словам, записанным на доске. Ученики читают название страны и национальности вслух по очереди, в парах, а затем хором громко и тихо. Учитель предлагает найти и показать на карте некоторые страны. Также можно дать задание детям назвать страны, в которых английский язык является государственным языком.
Примерная запись на доске:
China — the Chinese
Ireland — the Irish
Portugal — the Portuguese
England — the English
Scotland — the Scottish
Germany — the Germans
Australia — the Australians
Finland — the Finnish
Russia — the Russians
Italy — the Italians
France — the French
The USA - the Americans
III. Речевая разминка
— Now I want you to answer my questions. Be active and give the full answers.
Учащиеся отвечают на вопросы учителя по теме урока. Учитель побуждает учеников давать развернутые ответы.
Примерные вопросы учителя:
1. What languages do you speak? (I speak English and Russian.)
2. Are you proud to be Russian? (Yes, I am. I am proud to be Russian.)
3. How can you describe the Russians? (I believe they are hospitable and friendly.)
3. Australians speak German, don’t they? (No, they don’t. They speak English.)
4. Can you name English-speaking countries? (They are Great Britain, Australia, Canada, New Zealand, the USA and others.)
5. What the most frequently languages in the world do you know? (The most frequently spoken languages in the world are Chinese, English, Hindi, Spanish, Russian and others.)
6. What do you know about personal characteristics of the English? (I think they are conservative and reserved.)
7. Why is it important to learn English nowadays? (It is important to learn English nowadays because it is popular.) Etc.
IV. Активизация изученного материала по теме «Страны и языки»
— I want you to open your textbooks, page 38, exercise 18. You will work in pairs and answer the questions of this exercise. Your time is up. Who is ready to answer the first question? Why do you think so? Look at the map of exercise 19, page 38. Do you know these countries?
Учитель организует выполнение упр. 18, стр. 38 из учебника. Данное упражнение сначала выполняется учащимися в парах, а затем заслушиваются ответы нескольких учащихся. Также учитель привлекает внимание детей к карте и вопросам из упр. 19, стр. 38 и предлагает детям ответить на вопросы № 1—3.
V. Тренировка навыков аудирования и устной речи
— It’s interesting to find out if you are right. Listen to the tape and check your guesses. You will agree or disagree with my statements.
Ученики прослушивают аудиозапись из упр. 19, стр. 38 из учебника. После прослушивания текста учитель побуждает учащихся закончить следующие предложения:
1. English is spoken as a first language in... (the marked countries).
2. The capital of Great Britain is... (London).
3. Dublin is the capital of... (Eire).
4. The capital of Australia is not... (Kingston/Ottawa/etc.).
5. The Australians speak... (English).
6. Washington is the... (capital of the United States of America).
7. Bridgetown is the capital of... (Barbados).
8. The capital of New Zealand is... (Wellington).
VI. Физкультминутка
Физкультминутка проводится дежурным учеником.
Arms up! Clap! Clap!
Arms down! Clap! Clap!
Feet apart! Feet together! (Twice.)
Turn left! Hop! Hop!
Turn right! Hop! Hop!
Nod your head! Hop! Hop!
Stamp your feet! Hop! Stop!
VII. Активизация навыков чтения
— Now we know that people of many countries speak English as their mother tongue. I am sure it will not be difficult for you to do exercise 20, page 38. You will have to match the questions and the answers.
Учитель предлагает учащимся выполнить упр. 20, стр. 38 из учебника: соотнести вопросы и ответы на них. Время выполнения задания — 3 минуты. Затем ученики по очереди зачитывают по одному вопросу и предполагаемому ответу на него. Также на данном этапе урока учениками устно выполняется упр. 8, стр. 56 из учебника.
VIII. Ознакомление со словами who, which, that и с правилами их употребления
— The English language is spoken all over the world. If you want to speak it correctly, you must know English words and grammar rules very well. We shall learn to use the words who, which and that.
Учитель обращает внимание учащихся на правило из упр. 23, стр. 39 из учебника. Сначала учащиеся зачитывают и переводят примеры из таблицы, а затем самостоятельно формулируют правило. В конце урока учениками письменно выполняется упр. 24, стр. 39 на закрепление данного правила.
IX. Подведение итогов урока
— That’s all for today. Have you got any questions? Good-bye, girls. Good-bye, boys.
Домашнее задание: рабочая тетрадь: упр. 2, 4, стр. 29—30.